Kupno mieszkania w 2013 - warto?
Ceny nieruchomości spadają. Kredyty są tańsze. Na rynku nieruchomości obecna jest nadpodaż, dzięki czemu można przebierać w szerokim zakresie ofert. Jednak jest to też rok bez rządowych programów wsparcia. Jak maluje się rok 2013 na rynku nieruchomości? Może to być szczególnie dobry rok, aby ulokować swój kapitał w nieruchomościach.
W największych aglomeracjach odnotowano spadek średnich cen nieruchomości, które po uwzględnieniu inflacji utrzymują się na poziomie z 2006 roku (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Kraków, Wrocław). W Poznaniu ceny odpowiadają tym, które były notowane w II kwartale 2007 roku, a więc na tle innych miast są to najmniejsze zmiany.
Aktualna sytuacja rynkowa niesie ze sobą dość mocne argumenty, które przemawiają na korzyść zakupu mieszkania już w bieżącym roku. Szczególnie pewnie mogą poczuć się osoby będące do tej pory niezdecydowane, mimo iż posiadają zdolność kredytową lub wkład własny.
Przede wszystkim podaż na rynku nieruchomości jest tak duża, że swobodnie można przebierać w ofertach. Tym samym praktycznie zanikają ograniczenia co do lokalizacji, ale również zwiększają się możliwości negocjacji ceny.
Odnosząc się do finansów istotne znaczenie mają działania Rady Polityki Pieniężnej, która obniżając stopy procentowe, doprowadziła do spadku stawki WIBOR. W takiej sytuacji mimo iż banki podniosły marże, koszty nowo udzielanych kredytów stały się niższe niż w ubiegłym roku.
Jednak pojawiają się też argumenty pobudzające niezdecydowanie (w tym wypadku dla osób do 35 roku życia). Pod koniec 2012 roku zakończył się program „Rodzina na swoim” umożliwiający uzyskiwanie dopłaty do rat kredytu. Jego następca „Mieszkanie dla młodych” ma zostać wprowadzony dopiero z początkiem 2014 roku. Pojawia się pytanie budzące zamieszanie w myślach „młodych” - „Czy warto czekać?”. Należy to dokładnie przeanalizować. Nowy program niesie ze sobą nowe warunki. Tym razem przyjmuje on formę jednorazowej dopłaty do wkładu własnego. Przy takiej formie wsparcia nieuniknione są oczywiście ograniczenia, którym w tej sytuacji podlega metraż a tym samym cena mieszkania. Dla rodzin lub singli, którzy planują zakupu mieszkania pochodzącego z rynku wtórnego, program ten nie ma znaczenia, gdyż obejmuje jedynie zakup mieszkania z rynku pierwotnego.
Czy można dokonać pewnej prognozy roku 2013 jako zapewniającego najlepsze warunki na zakup nieruchomości? Niewątpliwie czynnikiem utrudniającym będzie niepewna sytuacja panująca na rynku pracy. Wzrastające bezrobocie, niestabilność rynku, a tym samym obawy przed nagłą utratą pracy, czynią możliwości kredytowe, zbyt ryzykownymi dla potencjalnych nabywców.
Od momentu intensywnego wzrostu cen nieruchomości, doszło do znacznego ich spadku. Jednak czy na tej podstawie należy czekać na dalsze obniżki ? Oczywiście, są one możliwe. Jednak nie należy spodziewać się iż będą to bardzo znaczące różnice.
Podsumowując aktualna sytuacja na rynku nieruchomości jak i kredytowym jest szczególnie korzystna dla osób posiadających zdolność kredytową lub wkład własny. Warto podjąć się głębszej jej analizie, gdyż zakup nieruchomości w obecnym czasie może okazać się opłacalnym posunięciem.