Zakup mieszania niesie ze sobą szereg trudnych decyzji, dzięki którym sami kształtujemy nasze przyszłe zadowolenie i satysfakcję. Stajemy się więc kreatorem swojego przyszłego mieszkania. Mamy swoje wymagania dotyczące standardu, położenia, jak również założony próg cenowy. To właśnie cena odgrywa kluczową rolę, będąc pierwszym punktem do którego odnosimy się decydując o zakupie mieszkania. Jak kupujący może wpłynąć na cenę mieszkania, czy w ogóle może? Po pierwsze musimy pamiętać, że decydujemy o swojej przyszłości, jej komforcie i swoim zadowoleniu, w takim razie w pewnym stopniu to my dyktujemy warunki. Sprzedający ma zabiegać o nas, nie możemy dać się zmanipulować słynnym zdaniem „jest już wielu chętnych na to mieszkanie”. Dlatego też wskazana jest bezsprzecznie negocjacja ceny. Zbyt wiele można stracić będąc biernym, liczącym na uczciwość sprzedającego kupującym.
Jak zostać dobrym i skutecznym negocjatorem? Po pierwsze - nastawienie. Cena mieszkania, która przedstawiona jest w ofercie sprzedaży nie jest ceną ostateczną, należy ją potraktować jako cenę wyjściową, której uzyskanie przyniesie sprzedającemu maksymalny zysk. Przeważnie ceny wyjściowe są wyższe od ostatecznych. Dlatego też kupujący powinien traktować negocjację jako rzecz konieczną.
Dobre argumenty- podstawą sukcesu. Przed podjęciem negocjacji należy pamiętać, że nasz chwilowy przeciwnik - właściciel lokalu, będzie stawiał mocne argumenty, aby pozostać przy swojej cenie. Czym my powinniśmy się kierować w tej dyskusji. Przede wszystkim podajemy jaką maksymalną kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszania. Następnie odpowiednio uzasadniamy swoją decyzję. Po wcześniejszym porównaniu cen mieszkań o tym samym standardzie i położeniu, kupujący powołać się może na niższe ceny mieszkań, często nawet lepiej wyposażonych. Kolejnym krokiem jest przedstawienie wszystkich wad mieszkania jakie udało nam się zauważyć po jego obejrzeniu. W oczach sprzedającego stajemy się więc klientem, który zna się na rynku i doskonale wie ile jest warte mieszkanie.
Sprzedaż mieszkania jest często ciężkim i czasochłonnym procesem, z którym właściciel może mieć dużo problemów. Obniżenie ceny na koszt nabywcy jest wiec jak najbardziej z jego strony wskazane. Ważne jest również, aby przed zakupem mieszkania dowiedzieć się jaki jest podwód sprzedaży, ponieważ informacja ta pozwoli nam „wyczuć” jak skuteczna będzie przyszła negocjacja. Przykładem może być przeprowadzka właściciela związana ze zmianą miejsca pracy. Najczęściej zależy mu wtedy na szybkiej sprzedaży, dlatego też mamy większe szanse na osiągnięcie sukcesu.
Zarówno dla kupującego jak i sprzedającego najważniejsza jest cena. Dla zadowolenia obu stron konieczna jest negocjacja. Nie tylko, żeby kupujący zaoszczędził, ale również znał realną wartość swojego przyszłego mieszkania. Nie zawsze negocjacja przyniesie zadowolenie przyszłemu nabywcy, jednak bezsprzecznie rezygnacja z niej jest jednym z największych błędów jakie można popełnić przy zakupie mieszkania.